Evcil Hayvanlarımıza Neden Kapsül veya Tablet(hap) yerine Sıvı/Jel formda ürünler verilmelidir?

Canlı vücudu sıvı/jel formdaki bir maddeyi sindirim sistemine almadan önce parçalamaya ihtiyacı yoktur. Bu da tıbbi özellik gösteren bileşenlerin çoğunun vücut tarafından zaman kaybetmeden emilmesi anlamına gelir. 

Kapsüller veya tabletler kullanılırken mide önce tablet ve kapsülleri emilime uygun hale getirmesi gereklidir. Yapılan çalışmalar sıvı ve jel formdaki ürünlerin emiliminin 1-4 dakika içerisinde başladığını gösterirken kapsüller veya tabletler (haplar), için bu süre 20-30 dakika olmaktadır. Başka bir deyişle bir ürün sıvı forma ne kadar yakınsa, canlı vücudunda o kadar hızlı ve tam olarak emilimi olur ve etkisini gösterir. Canlı vücudu sıvı formdaki ürünlerin %98’ine kadarını kullanabilirken, kapsül veya tabletlerin yalnızca %39-53’ünü kullanır. 

Tıbbi araştırmalar, sıvı/jel formdaki takviyelerin daha hızlı emilim, daha yüksek optimizasyon oranlarına sahip olduğunu ve daha kolay sindirilebildiğini göstermiştir. Sıvılar, yutma söz konusu olduğunda haplara göre büyük bir avantaja sahiptir. Çoğu evcil hayvan, hapları yutmakta daha fazla zorluk çekme eğilimindedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yardıma mı ihtiyacınız var?